
Ledelse holder stand – præcis samme antal årselever som for to år siden
- 4. sep 2026
- HAKL
- Efteruddannelse
Ledelse holder stand – præcis samme antal årselever som for to år siden
Stabil ledelse
Mens væksten buldrer af sted andre steder under kursusaktiviteten i Efteruddannelsesudvalget for Handel, Administration, Kommunikation og Ledelse (HAKL), ligger ledelsesuddannelsen fuldstændig stabilt. 74,7 årselever blev det til på ledelseskurserne i 1. kvartal 2026 – nøjagtig samme tal som for to år siden, og en anelse over sidste års 73,7.
Det gør ledelse til det mest stabile af HAKLs store jobområder. Kursusdeltagelserne ligger næsten fladt: 7.117 i 1. kvartal 2026 mod 6.965 sidste år, en stigning på blot 2,2 procent. Antallet af unikke personer er steget lidt mere, til 4.054 fra 3.868 – en fremgang på 4,8 procent, som viser, at området fortsat tiltrækker nye ledere, dog i et roligere tempo end resten af HAKL.
Stabiliteten betyder samtidig, at Ledelses andel af den samlede aktivitet er faldet – ikke fordi området går tilbage, men fordi de andre områder vokser hurtigere. Andelen af HAKLs kursusdeltagelser er gledet fra 33,4 procent sidste år til 29,9 procent i år, og i årselever er andelen faldet fra 34,0 til 30,8 procent. Administration har da også overhalet Ledelse som HAKLs største jobområde målt i årselever – det skete allerede sidste år, og forspringet er vokset yderligere i år: 86,7 mod ledelses 74,7.
Men ledelse er langt fra i tilbagegang. Med 7.117 kursusdeltagelser og 74,7 årselever er området fortsat HAKLs næststørste – og et solidt fundament, som resten af væksten bygger oven på.
