Schweiz

Nu begynder nedtællingen, og med EuroSkills lige rundt om hjørnet har der været en stor mængde forberedelse for de danske deltagere, Iben Lang Nielsen og William Ulsted Hesel Jensen fra handelsuddannelsen.

Sidste uge bød på en af mange træningsweekender for de to danske landsholdsdeltagere og deres lærer Pia Grønvang Stilling fra Viden Djurs. Denne gang i Solothurn i Schweiz, hvor Iben Lang Nielsen deltog fysisk, mens William Ulsted Hesel Jensen måtte nøjes med at være med på videokald. Det havde dog sin naturlige forklaring, da han for tiden opholder sig i Kina, som en del af sin uddannelse til indkøbsassistent hos Selected.

Træningsweekenden bød på en test fra EuroSkills i Gdansk og her fik det danske hold lov til at bide skeer med nogle af de konkurrenter, de skal møde i Herning til september. Heriblandt Frankrig, Schweiz, Østrig, Sverige m.fl.

Iben Lang Nielsen og William Ulsted Hesel Jensen er til dagligt begge under uddannelse som handelselever ved Bestseller i Brande. Her har Iben specialet handelsassistent, salg mens William specialiserer sig som indkøbsassistent.

Det er første gang, at Danmark sender elever fra handelsuddannelsen til EuroSkills.

Mød Iben Lang Nielsen og William Ulsted Hesel Jensen og lær mere om dem, deres uddannelse og rejsen til EuroSkills 2025.