
Let's do business - med handelsuddannelsen
Handelsuddannelsen udviklede i 2022 et nyt og kreativt univers og en visuel identitet, som skulle bygge et stærkere brand for Handelsuddannelsen.
Resultatet af dette var Let's Do Business, som blev rullet ud i forbindelse med DM i Skills i Høng.
Siden har kampagnen resulteret i flere kampagnefilm og event.
Kører eleverne til virksomhederne
Karrieredage for handelsuddannelsen
I januar 2023 lancerede Det faglige Udvalg for Handelsuddannelsen noget helt nyt. En karrieredag for handelsuddannelsen.
Konceptet er simpelt. Grundforløbselever bliver sat på busser og kørt til et af tre lokationer i Danmark. Her venter handelsvirksomheder på jagt efter handelselever på dem - klar til at fortælle, hvorfor eleven skal vælge at tage deres uddannelse lige præcis hos dem.
I 2023 deltog 1.800 elever - et tal, der i 2025 voksede til 2.600 elever i 2025. De har alle haft mulighed for at møde mellem 20 og 30 virksomheder på hver af de tre lokationer.
Karrieredagene for Handelsuddannelsen vender - selvfølgelig - tilbage i 2026.
Viser næste generation vejen til en solid karriere
Deltagelse på Skills og EuroSkills
Handelsuddannelsen er fast deltager på Skills som demonstrationsfag og har været det siden 2016.
Et demofag er et fag, hvor der ikke afholdes konkurrence, men hvor branchen og skolerne har mulighed for at vise faget frem. Her bliver fortalt om uddannelsen, job og karrieremuligheder og de besøgende får rig mulighed for at møde handelselever på standen.
De nuværende elever viser noget af det de arbejder med til daglig frem for de mange tusinde folkeskolelever, forældre og andre, der hvert år besøger uddannelsesmessen over dem alle.
Det gør de både gennem konkurrencer med de besøgende samt masser af aktivitet på standen.
I konkurrence mod resten af Europa
For første gang skal handelsuddannelsen deltage ved EuroSkills som konkurrencefag. Det foregår i 2025 på hjemmebane i Danmark - nærmere betegnet Herning.
Det danske hold blev fundet gennem en udvælgelseskonkurrence i august 2024 med deltagelse af syv hold af to.
Vinderne blev William Ulsted Hesel Jensen og Iben Lang Nielsen fra Team Bestseller, der hopper i landsholdstrøjen for at repræsentere Danmark - og deres uddannelse i Herning.
Der ligger viden bag
Det faglige Udvalg for Handelsuddannelsen har udarbejdet flere rapporter, som ligger til grund for arbejdet med kampagnen "Let's do business".
Seneste nyheder om handelsuddannelsen

- 19. mar 2026
- HAKL
- Efteruddannelse
- Kunstig Intelligens (AI)
Fire gode nyheder fra HAKL
Der er landet ny statistik om AMU-aktiviteten i 2025. Vi har været statistikken igennem og fundet fire historier, der er værd at fremhæve fra de nye tal.

- 12. mar 2026
- Rådgivning
- HAKL
- Efteruddannelse
- Kunstig Intelligens (AI)
Sidste chance: Kom med på HAKLs digitale kompetenceløft for AMU-undervisere
Digitaliseringen på AMU-området rykker hurtigt, og nu har du muligheden for at få de nyeste it-didaktiske værktøjer direkte ind i din undervisningspraksis. Der er stadig ledige pladser til næste kursusgang den 20. marts.

- 4. mar 2026
- Erhvervsuddannelse
- Rådgivning
- Tandklinikassistentuddannelsen
Nye værktøjer skal løfte kvaliteten i de kliniske elevforløb
Arbejdet med at sikre en stærk ramme om de kliniske uddannelser tager nu et nyt skridt. FUTKA offentliggør i denne uge et omfattende materiale, der er designet til at give klinikkerne direkte støtte i arbejdet med at skabe gode elevforløb.




